Uudised

okt 27, 2017

Venezuela demokraatlik opositsioon pälvis Sahharovi inimõiguspreemia


Parlamendi jagatava Sahharovi auhinna mõttevabaduse eest saab 2017. aastal Venezuela demokraatlik opositsioon. Auhinnatseremoonia toimub täiskogul 13. detsembril.

„Kinnitame taaskord oma vankumatut toetust demokraatlikult valitud Venezuela Rahvuskogule. Üleminek rahva ihaldatud demokraatiale peab toimuma rahumeelselt,“ ütles võitja välja kuulutanud EP president Antonio Tajani.

Presidendi sõnul tõstab parlament esile mitte ainult demokraatliku opositsiooni südikat võitlust, vaid ka Venezuela rahvast. „Tunnustame kõiki, kes on ebaõiglaselt vangistatud oma arvamuse avaldamise eest ja kõiki neid, kel on raskusi brutaalse režiimi käes igapäevaselt ellu jääda,“ rõhutas president. „Inimõiguspreemia läheb kõigile neile peredele, kes leinavad kuid vabaduse nimel kestnud katkematutel meeleavaldustel hukkunuid.“

President Tajani ja fraktsioonide juhid tegid laureaadi osas otsuse neljapäeval, 26. oktoobril.

Täpsemalt on võitjaks Venezuela Rahvuskogu (Julio Borges) ning inimõigusorganisatsiooni Foro Penal Venezolano üles märgitud kõik poliitvangid, nende hulgas Leopoldo López, Antonio Ledezma, Daniel Ceballos, Yon Goicoechea, Lorent Saleh, Alfredo Ramos ja Andrea González.

Lähemalt laureaadist

Viimastel aastatel on Venezuelas kestnud poliitiline kriis. Valitsev erakond on pidevalt piiranud õigusriiki ja põhiseaduslikku korda ning 2017. aasta märtsis kõrvaldas ülemkohus demokraatlikult valitud rahvuskogu seadusandlikult võimult. „Venezuelas ei ole tegemist üksnes poliitilise vastasseisuga. See on eluline, eksistentsiaalne ja väärtustel põhinev vastasseis," on öelnud Rahvuskogu esimees Julio Borges.

Poliitvangide arv on riigis kasvanud üle 600, nagu ilmneb organisatsiooni Foro Penal Venezolano hiljutisest aruandest. See väljapaistev Venezuela inimõigusorganisatsioon pakub tasuta õigusabi piiratud majanduslike võimalustega inimestele, keda on eeldatavasti meelevaldselt kinni peetud, piinatud või meeleavalduste ajal rünnatud. Poliitvangide seas on silmapaistvad opositsiooniliidrid Leopoldo López, Antonio Ledezma, Daniel Ceballos, Yon Goicoechea, Lorent Saleh, Alfredo Ramos ja Andrea González.

Kuigi Venezuela opositsiooniliider Leopoldo López määrati juulis pärast rohkem kui kolmeaastast vangistust ajutiselt koduaresti, viidi ta 2017. aasta augustis tagasi vanglasse. Tuntud opositsioonipoliitik ja endine Caracase linnapea Antonio Ledesma on 2015. aastast saadik koduarestis, Iribarreni endine omavalitsusjuht Alfredo Ramos ja San Cristobali endine linnapea Daniel Ceballos viibivad vangistuses. Samuti on vangistuses üliõpilasaktivist Lorent Saleh. Poliitvangide seas on ka kaks Hispaania kodanikku, Andrea Gonzalez ja Yon Goicoechea.

Alates 2017. aasta algusest on mõrvatud üle 130 ja meelevaldselt vahistatud üle 500 opositsiooni esindaja.

Auhinnatseremoonia

Sahharovi auhinna pidulik üleandmine leiab aset Strasbourgi täiskogul 13. detsembril. Tunnustusega kaasneb 50 000 eurot auhinnaraha.

Venezuela demokraatliku opositsiooni kõrval kandideerisid Sahharovi auhinnale Guatemala keskkonnaaktivist Aura Lolita Chavez Ixcaquic ning Rootsi-Eritrea kirjanik Dawit Isaak. Ka nemad või nende esindajad on kutsutud auhinnatseremooniale. Loe nominentide kohta lähemalt.

Alates aastast 1988

Sahharovi auhind mõttevabaduse eest on oma nime saanud vene füüsiku ja Nobeli rahupreemia laureaadi Andrei Dimitrievitš Sahharovi (1921–1989) järgi. Inimõiguste ja põhivabaduste eest seisvad inimesi ja organisatsioone on Euroopa Parlament pärjanud alates 1988. aastast.

Mullu pälvisid Sahharovi auhinna Iraagi jeziitide püsimajäämise eest võitlevad Nadia Murad ja Lamiya Aji Bashar, kes kannatasid nn Islamiriigi (IS) seksuaalse vägivalla all.

Jaan Soone
Pressiteenistus